Přeložil Pavel Kábrt (kreacionismus.cz)

Derek Ramsey, commons.wikimedia.org

Na první pohled se vám může zdát, že kolem vás plovoucí barakuda si ukousla sousto ze spodní části této ryby. Toto neobvyklé a krásné stvoření je přízračná černá nožovka běločelá (Apteronotus albifrons), která žije v Amazonce.

Tento kuriózní organizmus má svoji úžasnou vlastnost. Přízračná černá nožovka je elektrickou rybou lovící malou kořist za použití ‘účinného’ elektrického orgánu.Tento typ ‘konvergentní shody’ je tak častý, že původní argument, že podobnosti prokazují evoluci, ztrácí úplně jakoukoliv filozofickou sílu, kterou snad předtím mohl mít. Jakýkoliv argument vyplývající z podobnosti se může použít tak, aby se hodil. Tam, kde se podobnosti pro dokazování teorie o společném předkovi hodí, jsou nazývány důkazy evoluce—a kde se nehodí, jsou nazývány důkazy pro ‘konvergentní evoluci’, bez ohledu na to, o jak vysoké nepravděpodobnosti z hlediska matematiky může jít.

Fakt, že existují elektrické ryby, nádherně odpovídá vysvětlení o stvoření—jde o použití podobných prvků v konstrukčním plánu u více než jednoho odděleně stvořeného druhu ryby.2

Odkazy

  1. Why do electric fish swim backwards?, New Scientist 1869:13, April 1993. Zpět
  2. A kind is a genetically inter-related group, not genetically related to any other groups. Zpět